Stomatologia dziecięca Kraków

Wizyta adaptacyjna / pierwsza wizyta dziecka

To pierwszy kontakt z lekarzem stomatologiem miłej i wesołej atmosferze.

Dziecko poznaje gabinet dentystyczny, fotel samolot, ślinociąg to Pan Ślinojad, lampy utwardzające wypełnienia to suszarki, Pszczółki, Traktory i Prysznice,to one wyganiają robaczki próchniaczki.

Dziecko poznaje podczas zabawy instrumenty stomatologiczne, a przez kamerę wewnątrzustną na ekranie telewizora ogląda swoją buzię oraz ząbki.

Po wypełnieniu pełnej ankiety karty oceny ryzyka próchnicy zębów zalecanej przez Polskie Towarzystwo Somatologii Dziecięcej PTSD oraz Ogólnoeuropejskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości bez Próchnicy ACFFR rodzice otrzymują pełne informację ryzyka próchnicy u dziecka a vi za tym idzie zalecenia na temat higieny jamy ustnej odżywiania oraz częstości wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Wydawane są zalecenia jaką wprowadzamy profilaktykę fluorkową i ortodontyczną. Rodzic dostaje informacje na temat ilości ząbków mlecznych i stałych, zgryzie, sposobie wymowy dziecka. Omawiany jest plan żywieniowy diety nisko cukrowej.

Dokładnie projektowany jest plan higieny: jak szczotkować zęby, jak nitkowac, jakich szczotek i past używać, jak często zgłaszać się na wizyty kontrolne, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Po wizycie dziecko jest chwalone i nagradzane prezentem, naklejką, próbką pasty do zębów czy dyplomem.

Usunięcie zęba mlecznego

Usuwanie zęba mlecznego to konieczność w pewnych sytuacjach:

  • zazwyczaj gdy ząb mleczny jest w stanie ropnym , często w przebiegu z gorączką, obrzękiem oraz bólem
  • znaczne zniszczenie zęba mlecznego, kiedy pozostają kruche ścianki korony zęba, lub korzenie przetrwałe-brak możliwości odbudowy zęba
  • usunięcie zęba mlecznego zdrowego rekomendowane jest w przypadku wskazań ortodontycznych lub gdy ząb przeszkadza w wyrżnięciu zęba stałego.

Zawsze staramy się , aby kwalifikować usunięcie zęba mlecznego w ostateczności, gdy wyczerpują się inne metody leczenia (np. leczenie endodontyczne).

Nie pozostawiamy dziecka bez zaopatrzenia ortodontycznego w utrzymywać przestrzenią stały albo ruchomy

Przebieg zabiegu

Dziecko przygotowujemy do zabiegu opisując w przystępny sposób przebieg zabiegu.

Dziąsełko smarowane jest smacznie pachnącym żelem, potem aplikujemy znieczulenie metoda komputerową specjalnym krokodylkiem. Samo usunięcie związane jest z odczuciem dotykania, które nie jest bolesne. Zabieg jest maksymalnie komfortowy dla dziecka.

Niekiedy stosujemy sedację wziewną podtlenkiem azotu, po wcześniejszym wdychaniu odpowiedniego gazu)
Czasami stosujemy premedykację farmakologiczną stosując leki dopuszczone dla dzieci.

Zalecenia po usunięciu zęba mlecznego

  • Dziecko zagryza gazik przez ok 20 minutach po zabiegu, przed wyjściem z kliniki sprawdzamy stan w jamie ustnej
  • Nie jemy i nie pijemy 2 godziny po usunięciu zęba mlecznego
  • W dniu zabiegu jemy zimne lub letnie pokarmy i napoje
  • Unikamy nadmiernego wysiłku fizycznego
  • Zimne okłady przynoszą ulgę
  • Po znieczuleniu miejscowym pilnujemy, aby dziecko nie przygryzało znieczulonej wargi , po paru godzinach gdy puści znieczulenie może dojść do dużej bolesności i obrzęku z powodu pogryzienia błony śluzowej policzka lub wargi
  • Nie płukamy jamy ustnej
  • W przypadku bólu lub przedłużonego krwawienia z zębodołu koniczny jest pilny kontakt z kliniką

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Powikłania próchnicy czy urazy to jedne z najczęstszych przyczyn konieczności leczenia kanałowego zębów. Zęby mleczne pozostają do około 12 roku życia w jamie ustnej dziecka. Do tego czasu najlepiej utrzymać zdrowe i zadbane uzębienie mleczne. Niekiedy na przeszkodzie stają powikłania zapalne miazgi zębów mlecznych spowodowane próchnicą głęboką.

Objawia się to bólem na nagryzanie, na zmiany temperatury, na słodki posiłek czy na opuk.

Konieczne wtedy jest leczenie kanałowe zęba mlecznego. Polega ono na otwarciu komory zęba, oczyszczeniu jej zagłębień i kanałów z zakażonej miazgi, płukaniu kanałów oraz zaopatrzeniu opatrunkiem zęba. Konieczne jest wypełnienia kanału specjalnym resorbowalnym czyli wchłaniającym się materiałem oraz szczelnym wypełnieniem. Kontrola rtg to konieczność, wykonujemy je co około 6-12 miesięcy.

Leczenie kanałowe zęba mlecznego pozwoli na:

  • zachowanie zęba mlecznego dłużej w jamie ustnej
  • zapobiegnie przesuwaniu się zębów okolicznych po przedwczesnej utracie zęba
  • zapobiegnie powikłaniom ortodontycznym, zmianom kształtu łuków zębowych, trudnościom w
    wyrzynaniu zęba stałego
  • zapobiegnie zmianom struktury zębów stałych po przewlekłym zapaleniu tkanek okogowierzchołkowych zęba mlecznego(np.przebarwienia szkliwa, ciemne plamy szkliwa)
  • zapobiegnie tworzeniu ognisk zakażenia

Leczenie kanałowe zęba mlecznego konieczne jest często po urazie zęba np.po złamaniu korony zęba z obnażeniem miazgi.

Najważniejsza w tych przypadkach jest szybkie zgłoszenie się do kliniki w celu postawienia diagnozy. Profesjonalne działania lecznicze wykonujemy w naszej klinice z użyciem nowoczesnych metod znieczulenia komputerowego Dentapen. Stawiamy na delikatność i dokładność leczenia , tak aby Dziecko i Rodzice mieli poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Lakowanie

Próchnica to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Spowodowana jest przez bakterie chrorobotwórcze bytujące w jamie ustnej, w ślinie i na powierzchni zębów, szczególnie w zagłębieniach i dołkach, na powierzchni czującej zębów głównie w bruzdach. Bakterie te żywią się cukrem z naszego pożywienia, a produktem przemiany materii bakterii są kwasy, które mówiąc prosto rozpuszczają szkliwo powodując ubytki.

Profilaktyka taka jak:

  • 3-krotne w ciągu roku wizyty kontrolne (raz na kwartał)
  • edukacja higieniczna przeprowadzana w naszym gabinecie stomatologicznym
  • trening ITOP® Indywidualny trening higieny przeprowadzany przez stomatologa i higienistkę z dopasowaniem metody szczotkowania oraz doboru odpowiednich szczoteczek i past oraz płynów
  • edukacja Rodziców w nadzorowanym szczotkowaniu zębów Dziecka pomoże Dziecku i Rodzicom w nabyciu prawidłowych nawyków chroniących przed próchnicą

Lakowanie to metoda, dzięki której uszczelniamy bruzdy, dołki i inne zagłębienia na powierzchni zębów stałych i mlecznych. Dotyczy nie tylko trzonowców, ale tez zębów przedtrzonowych jak i siekaczy, gdzie również występują naturalne zagłębienia. Lakujemy zęby mleczne oraz zęby stałe najlepiej bezpośredni po wyrżnięciu po zęba. Wtedy szkliwo jest najmniej zmineralizowane i najbardziej podatne na próchnicę.Lakowanie zapobiega zaleganiu pokarmu w bruzdach.

Lak - nie tylko wygładza nierówne powierzchnie, ale uwalnia substancje wzmacniające szkliwo. Niekiedy wykonujemy tzw.poszerzone lakowanie - jest to zabieg bezbolesny, polega na poszerzeniu bruzd poprzez mikrootwarcie bruzd malutkim wiertłem, zalanie lakiem.

Do lakowania nadają się:

  • zęby zdrowe bez ubytków, próchnicy
  • zęby mleczne
  • zęby stałe bezpośrednio po wyrżnięciu się

Po lakowaniu sprawdzamy dopasowanie w zgryzie kalką.
Raz na 6 miesięcy konieczna jest ocena szczelności lakowania. To warunek konieczny do powodzenia tego zabiegu.

Fluoryzacja

Zdrowe zęby są ogromną wartością zdrowotną dla dziecka - to potencjał zdrowia wniesiony w dorosłe życie.

Warto edukować dziecko od najmłodszych lat jak dbać o zęby oraz przyzwyczajać do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta powinna odbyć się przy okazji wyrzynania się pierwszego zęba mlecznego (około 6 miesiąc życia).

Zdrowe zęby mleczne to zdrowe zęby stałe!

W naszej klinice staramy się, aby dziecko przeszło zabiegi w sposób zabawowy, bezbolesny i z zaangażowaniem, tak aby nie zrazić do zabiegów stomatologicznych a przeciwnie - edukować i zachęcać do regularnych zabiegów stomatologicznych.

Fluor - ma znaczenie dla zdrowych zębów

Fluor to pierwiastek powszechnie występujący w przyrodzie, np. w wodzie pitnej, w herbacie. Wpływa  na jakość szkliwa - wzmacnia i remineralizuje oraz chroni przed kwasami, zmniejsza ilość bakterii w płytce nazębnej i ogranicza jej ilość. Dlatego zabieg fluoryzacji zaleca się, aby stosować go 3 razy w roku.

Na szkliwo zębów mlecznych i stałych nakładany jest specjalistyczny lakier w postaci kremu lub zawiesiny lub gęstego płynu, po osuszeniu zębów. Lakier ma miły truskawkowy lub marchewkowy smak.

Po zabiegu trzeba odczekać z posiłkiem 2 godziny, pić wodę po około pół godziny. Zabieg jest wykonywany tylko na powierzchni zębów. Lakierujemy zęby, aby wzmocnić szkliwo, ochronić przed kwasami pochodzącymi po spożyciu cukrów, zapobiegać nadwrażliwości zębiny w okolicach szyjek zębów.

Leczenie próchnicy zębów stałych i mlecznych

Co to jest próchnica?

Próchnica to proces rozpadu tkanek twardych zęba (demineralizacja) pod wpływem działania bakteriic bytujących w jamie ustnej. Tworzy się ubytek, w którym namnażają się bakterii i zakażają zęby sąsiednie. Dlatego leczenie zębów mlecznych to konieczność, aby zachować zdrowe żeby stałe.

Powszechnie wiadomo, aby szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie. Dlaczego? Usuwamy wtedy
płytkę nazębną - pozostałość po posiłkach, części składowe śliny i złuszczający się nabłonek śluzówki. W tworzącej się płytce namnażają się bakterie, wytwarzają one kwas, który prowadzi do spadku ph w jamie ustnej poniżej 5,5. W takich warunkach tworzą się ubytki próchnicowe.

Leczenie próchnicy to codzienność w naszej klinice. Staramy się maksymalnie delikatnie, w pozytywnym nastroju i poprzez zabawę poprowadzić dziecko przez proces leczenia. Staramy się zaangażować dziecko w zabieg poprzez edukację i pokazanie z użyciem kamery wewnątrzustnej lub w
lusterku działań lekarza. Wbrew pozorom ciekawość Małego Pacjenta zwycięża i okazuje się, że leczenie jest interesująca pracą plastyczną tylko w innych warunkach niż zwykle.

Oczywiście stosujemy znieczulenia miejscowe jak żel lub krem o miłym owocowym zapachu,  stosujemy znieczulenie komputerowe (Dentapen) pod osłonką kolorowego krokodylka.

Dobór materiału do wypełnienia - dlaczego się różnią?

Ubytek ubytkowi nie równy. Lekarz dobiera metodę wypełnienia, właściwości materiału do wypełnień do rodzaju ubytku, głębokości ubytku, bierze pod uwagę ewentualne dolegliwości ze strony zęba, wieku i jakości współpracy z Małym Pacjentem.

Stosujemy 2 rodzaje wypełnień

  • glassjonomerowe - w białym, różowym i pomarańczowym kolorze
  • kompozytowe - w kolorze zęba lub różowe, niebieskie, pomarańczowe, zielone

lek. stom. Małgorzata Starowicz specjalista stomatologii dziecięcej,  specjalista medycyny eststycznej

lek. stom. Małgorzata Starowicz

specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

Umów się na wizytę

W 2009 uzyskałam specjalizację ze stomatologii dziecięcej z wynikiem bardzo dobrym oraz z wyróżnieniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Od 2003 roku do 2009 roku byłam pracownikiem Oddziału Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie oraz od 2004 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym Pracowni Stomatologii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytutu Stomatologii skupiając się na pracy naukowej oraz przekazywaniu wiedzy studentom stomatologii.

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odbyłam staż w Guy’s Hospital King’s Collage w Londynie w 2002 roku.

Wśród moich zainteresowań najważniejsze miejsce zajmują leczenie w zakresie stomatologii dziecięcej z ortodoncją.Posiadam długoletnie doświadczenie w:

  • diagnostyce i wszechstronnym leczeniu dzieci w zakresie leczenia zachowawczego z profilaktyką, ortodontycznego, chirurgicznego, protetycznego
  • zabiegach stomatologii estetycznej, licówkach, bondig
  • leczenia ortodontycznego wczesnego z profilaktyką ortodontyczną
  • leczeniu nakładkowym
  • leczeniu urazów zębów
  • leczeniu endodontycznego mikroskopowego
  • leczeniu zębów z zaburzeniami szkliwa o typie niedorozwoju, MIH(hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Szczególne miejsce w mojej praktyce zajmuje stomatologia estetyczna poszerzona o zabiegi zakresu medycyny estetycznej oraz ortodoncja z profilaktyką ortodontyczną. Specjalizuję się również w odbudowie zębów po urazach oraz z zaburzeniami struktury szkliwa o typie niedorozwoju szkliwa MIH (hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Z największym zaangażowaniem leczę dzieci i dorosłych ,którzy mają obawy przed leczeniem.

Jestem autorką artykułów branżowych z zakresu stomatologii dziecięcej. Uczestniczyłam w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, którego jestem członkiem.

W 2021 roku uzyskałam dyplom studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej z wynikiem bardzo dobrym.

Celuję w zabiegi medycyny estetycznej regeneracyjnej ,bezbolesność i delikatność zabiegu.

Regularnie odbywam szkolenia, głównie z nowoczesnego leczenia ortodontycznego, biorę udział w zjazdach naukowych, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

lek. dent. Daria Brożyna lekarz dentysta

lek. dent. Daria Brożyna

lekarz dentysta

Umów się na wizytę

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Collegium Medicum UJ. Współpracuje z naszym gabinetem od 2015roku.

Zajmuje się leczeniem zarowno osób dorosłych jak i dzieci, szybko nawiazując kontakt z małymi pacjentami, ułatwia im adaptacje w gabinecie. Przeprowadza zabiegi z zakresu stomatologii ogólnej, protetyki oraz leczenia endodontycznego.

Do wykonywanych zabiegów podchodzi z duża starannością i cierpliwością. Swoją wiedzę i umiejętności nieustannie poszerza uczestnicząc w sympozjach i konferencjach stomatologicznych. Na co dzien miłośniczka narciarstwa, podróży i dobrych filmów.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

lek. dent. Alina Babenko lekarz dentysta

lek. dent. Alina Babenko

lekarz dentysta

Umów się na wizytę

Absolwentka Szkoły Państwowej “Dniepropetrowska Akademia Medyczna Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy.”
Międzynarodowe doświadczenie, praktyka stomatologiczna w Czechach od 2016 do 2020 roku.
Praca w zakresie: stomatologia zachowawcza i estetyczna, endodoncja, stomatologia dziecięca oraz protetyka.

Студентка Державної Дніпропетровської Медичної Академії Міністерства Охорони Здоров'я України.
Міжнародний досвід праці лікарем-стоматологом в Чехії з 2016 по 2020 року.
Робота в області терапевтичної і естетичної стоматології, стоматологія дитячого віку та ортопедичної стоматології.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.