Leczenie kanałowe mikroskopowe Kraków

Leczenie endodontyczne mikroskopowe: Ratowanie Twoich naturalnych zębów

Leczenie endodontyczne, zwane potocznie leczeniem kanałowym, to skomplikowany zabieg stomatologiczny stosowany w celu ratowania zęba, który uległ zakażeniu lub stanowi zapalnemu. To leczenie jest konieczne, gdy miazga, czyli tkanka miękka wewnątrz zęba, ulegnie uszkodzeniu lub zakażeniu w wyniku próchnicy, pęknięć lub urazów.

Podczas leczenia endodontycznego dentysta usuwa uszkodzoną lub zakażoną miazgę i oczyszcza wnętrze zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym , w osłonie koferdamu-gumy izolującej zęba od jamy ustnej. Oczyszczanie systemu kanałowego związane jest z irygacją specjalnymi płynami oraz zastosowaniem specjalnych maszynowych narzędzi endodontycznych. Aby zapewnić najwyższą jakość leczenia wykorzystujemy wysokiej klasy mikroskop zabiegowy.

Mikroskop o 25 -krotnym powiększeniu umożliwia widzenie pola zabiegowego w postaci kanałów , zapewnia możliwość odnalezienia skomplikowanego układu kanałów, których budowa anatomiczna jest bardzo indywidualna. Są sytuacje, kiedy trudność leczenia wzrasta , czyli kiedy udrożnienie kanału związane jest z przebiciem się przez zwapniałą, zobliterowaną tkankę zęba. W wielu trudnych przypadkach analizujemy anatomię systemu korzeniowego z użyciem najnowocześniejszej CBCT-tomografii komputerowej dostępnej w naszym gabinecie.

W trakcie leczenia stosujemy znieczulenie komputerowe, jednak po leczeniu może wystąpić ból, który można złagodzić środkami przeciwbólowymi.

Ząb jest następnie wypełniany specjalnym materiałem, aby zapobiec dalszej infekcji. Wypełnienie kanału skuteczne to takie, które sięga do wierzchołka kanału i jest szczelne. Wykorzystujemy metody do wypełnień kanałów z użyciem metod termicznych gutaperki oraz metody kondensacji gutaperki z wykorzystaniem biomateriałów zęba wzmacniana jest włóknem szklanym , a odbudowywana jest za pomocą materiałów kompozytowych, onlayów, a w niektórych przypadkach na zębie można założyć koronę, aby zapewnić dodatkową ochronę i wzmocnienie.

Nie pozostawiamy Pacjenta bez kontroli, zalecamy wykonanie rtg po okresie około 6 i 12 miesięcy od leczenia , aby mieć pewność wyleczenia.

Leczenie endodontyczne to wysoce skuteczny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie konieczności jego ekstrakcji. Może również pomóc złagodzić ból i dyskomfort spowodowany infekcją lub stanem zapalnym. Wymaga od operatora najwyższych kwalifikacji , precyzji i skupienia oraz dużego doświadczenia. Pozwala to na wykonanie zabiegu często na jednej wizycie, co daje większy komfort dla Pacjenta.

Prowadząc leczenie stomatologiczne uczulamy naszych Pacjentów na konieczność zachowania żywotności miazgi zęba jak najdłużej. Jeżeli nie jest to możliwe i dojdzie do schorzeń miazgi , martwicy miazgi, stanów zapalnych okołowierzchołkowych a w konsekwencji do stanów zapalnych ropnych , bakterie rozprzestrzeniają się do krwioobiegu i stanowią źródło zakażenia dla innych organów i tkanek ciała, takich jak wsierdzie czy stawy.

W naszym gabinecie w koszty leczenia wchodzi koszt znieczulenia, koferdamu, opracowania kanału, wykonania zdjęcia punktowego oraz odbudowy kanału.

Przyczyny schorzeń miazgi to:

 • próchnica
 • schorzenia przyzębia-głębokie kieszenie dziąsłowe
 • urazy zębów, złamania, pęknięcia
 • starcie patologiczne
 • przeciążenia zębów w szczególności przy brakach innych zębów
 • ubytki przyszyjkowe
 • resorpcje

Dlatego wybór odpowiedniego gabinetu to kluczowa decyzja , jeśli chcemy zachować ząb i uniknąć powikłań. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się więcej o tym, jak leczenie endodontyczne może przyczynić się do zachowania zęba w postaci naturalnego implantu.

W naszej praktyce stomatologicznej wykorzystujemy najnowsze technologie i techniki, aby zapewnić komfortowe i skuteczne leczenie endodontyczne. Nasz doświadczony i wykwalifikowany zespół będzie współpracował z Tobą

Powtórne leczenie kanałowe tzw. REENDO

Stawiamy na dokładną diagnostykę, bez której skuteczne leczenie endodontyczne nie jest możliwe .Często wykonując zdjęcie pantomograficzne, odnajdujemy zęby z niedopełnionymi kanałami po wcześniejszym leczeniu kanałowym, zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi(stanowiącymi informacje o przebiegającym stanie zapalnym w kości pod zębem).Widać je jako ciemny cień w okolicy korzenia.

Wskazania do powtórnego leczenia endodontycznego to:

 • niedopełnione kanały z poprzedniego leczenia kanałowego
 • zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach zębów
 • ząb leczony metoda stosowana dawniej czyli amputacyjnie
 • ból

Leczenie powtórne to alternatywa do usuwania zęba czy implantacji. Wiąże się z trudniejszym przebiegiem samego leczenia, bardziej czasochłonnym, jeszcze większymi umiejętnościami dentysty, z wykorzystaniem wielu urządzeń, a wreszcie na trudniejszej odbudowie końcowej po leczeniu. Rodzi to oczywiście dodatkowe koszty leczenia.

Warto spróbować uratować taki ząb, chociaż rokowania są często gorsze niż w leczeniu pierwotnym kanałowym.

Alternatywą dla leczenia Reendo jest niestety usunięcie zęba, co prowadzi do:

 • przesuwania zębów okolicznych do luki
 • inne wypełnienia mogą wypaść
 • zęby okoliczne przejmują rolę zęba utraconego, co bardzo je przeciąża
 • dziąsła ulegają obniżeniu

Warto zachować własne uzębienie jak najdłużej, to najlepszy implant!


lek. stom. Małgorzata Starowicz specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

lek. stom. Małgorzata Starowicz

specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

Umów się na wizytę

W 2009 uzyskałam specjalizację ze stomatologii dziecięcej z wynikiem bardzo dobrym oraz z wyróżnieniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Od 2003 roku do 2009 roku byłam pracownikiem Oddziału Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie oraz od 2004 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym Pracowni Stomatologii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytutu Stomatologii skupiając się na pracy naukowej oraz przekazywaniu wiedzy studentom stomatologii.

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odbyłam staż w Guy’s Hospital King’s Collage w Londynie w 2002 roku.

Wśród moich zainteresowań najważniejsze miejsce zajmują leczenie w zakresie stomatologii dziecięcej z ortodoncją.Posiadam długoletnie doświadczenie w:

 • diagnostyce i wszechstronnym leczeniu dzieci w zakresie leczenia zachowawczego z profilaktyką, ortodontycznego, chirurgicznego, protetycznego
 • zabiegach stomatologii estetycznej, licówkach, bondig
 • leczenia ortodontycznego wczesnego z profilaktyką ortodontyczną
 • leczeniu nakładkowym
 • leczeniu urazów zębów
 • leczeniu endodontycznego mikroskopowego
 • leczeniu zębów z zaburzeniami szkliwa o typie niedorozwoju, MIH(hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Szczególne miejsce w mojej praktyce zajmuje stomatologia estetyczna poszerzona o zabiegi zakresu medycyny estetycznej oraz ortodoncja z profilaktyką ortodontyczną. Specjalizuję się również w odbudowie zębów po urazach oraz z zaburzeniami struktury szkliwa o typie niedorozwoju szkliwa MIH (hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Z największym zaangażowaniem leczę dzieci i dorosłych ,którzy mają obawy przed leczeniem.

Jestem autorką artykułów branżowych z zakresu stomatologii dziecięcej. Uczestniczyłam w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, którego jestem członkiem.

W 2021 roku uzyskałam dyplom studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej z wynikiem bardzo dobrym.

Celuję w zabiegi medycyny estetycznej regeneracyjnej ,bezbolesność i delikatność zabiegu.

Regularnie odbywam szkolenia, głównie z nowoczesnego leczenia ortodontycznego, biorę udział w zjazdach naukowych, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.