Leczenie endodontyczne mikroskopowe: Ratowanie Twoich naturalnych zębów
Leczenie endodontyczne, zwane potocznie leczeniem kanałowym, to skomplikowany zabieg stomatologiczny stosowany w celu ratowania zęba, który uległ zakażeniu lub stanowi zapalnemu. To leczenie jest konieczne, gdy miazga, czyli tkanka miękka wewnątrz zęba, ulegnie uszkodzeniu lub zakażeniu w wyniku próchnicy, pęknięć lub urazów.
Podczas leczenia endodontycznego dentysta usuwa uszkodzoną lub zakażoną miazgę i oczyszcza wnętrze zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym , w osłonie koferdamu-gumy izolującej zęba od jamy ustnej. Oczyszczanie systemu kanałowego związane jest z irygacją specjalnymi płynami oraz zastosowaniem specjalnych maszynowych narzędzi endodontycznych. Aby zapewnić najwyższą jakość leczenia wykorzystujemy wysokiej klasy mikroskop zabiegowy.
Mikroskop o 25 -krotnym powiększeniu umożliwia widzenie pola zabiegowego w postaci kanałów , zapewnia możliwość odnalezienia skomplikowanego układu kanałów, których budowa anatomiczna jest bardzo indywidualna. Są sytuacje, kiedy trudność leczenia wzrasta , czyli kiedy udrożnienie kanału związane jest z przebiciem się przez zwapniałą, zobliterowaną tkankę zęba. W wielu trudnych przypadkach analizujemy anatomię systemu korzeniowego z użyciem najnowocześniejszej CBCT-tomografii komputerowej dostępnej w naszym gabinecie.
W trakcie leczenia stosujemy znieczulenie komputerowe, jednak po leczeniu może wystąpić ból, który można złagodzić środkami przeciwbólowymi.
Ząb jest następnie wypełniany specjalnym materiałem, aby zapobiec dalszej infekcji. Wypełnienie kanału skuteczne to takie, które sięga do wierzchołka kanału i jest szczelne. Wykorzystujemy metody do wypełnień kanałów z użyciem metod termicznych gutaperki oraz metody kondensacji gutaperki z wykorzystaniem biomateriałów zęba wzmacniana jest włóknem szklanym , a odbudowywana jest za pomocą materiałów kompozytowych, onlayów, a w niektórych przypadkach na zębie można założyć koronę, aby zapewnić dodatkową ochronę i wzmocnienie.
Nie pozostawiamy Pacjenta bez kontroli, zalecamy wykonanie rtg po okresie około 6 i 12 miesięcy od leczenia , aby mieć pewność wyleczenia.
Leczenie endodontyczne to wysoce skuteczny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie konieczności jego ekstrakcji. Może również pomóc złagodzić ból i dyskomfort spowodowany infekcją lub stanem zapalnym. Wymaga od operatora najwyższych kwalifikacji , precyzji i skupienia oraz dużego doświadczenia. Pozwala to na wykonanie zabiegu często na jednej wizycie, co daje większy komfort dla Pacjenta.
Prowadząc leczenie stomatologiczne uczulamy naszych Pacjentów na konieczność zachowania żywotności miazgi zęba jak najdłużej. Jeżeli nie jest to możliwe i dojdzie do schorzeń miazgi , martwicy miazgi, stanów zapalnych okołowierzchołkowych a w konsekwencji do stanów zapalnych ropnych , bakterie rozprzestrzeniają się do krwioobiegu i stanowią źródło zakażenia dla innych organów i tkanek ciała, takich jak wsierdzie czy stawy.
W naszym gabinecie w koszty leczenia wchodzi koszt znieczulenia, koferdamu, opracowania kanału, wykonania zdjęcia punktowego oraz odbudowy kanału.
Przyczyny schorzeń miazgi to:
- próchnica
- schorzenia przyzębia-głębokie kieszenie dziąsłowe
- urazy zębów, złamania, pęknięcia
- starcie patologiczne
- przeciążenia zębów w szczególności przy brakach innych zębów
- ubytki przyszyjkowe
- resorpcje
Dlatego wybór odpowiedniego gabinetu to kluczowa decyzja , jeśli chcemy zachować ząb i uniknąć powikłań. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się więcej o tym, jak leczenie endodontyczne może przyczynić się do zachowania zęba w postaci naturalnego implantu.
W naszej praktyce stomatologicznej wykorzystujemy najnowsze technologie i techniki, aby zapewnić komfortowe i skuteczne leczenie endodontyczne. Nasz doświadczony i wykwalifikowany zespół będzie współpracował z Tobą
Powtórne leczenie kanałowe tzw. REENDO
Stawiamy na dokładną diagnostykę, bez której skuteczne leczenie endodontyczne nie jest możliwe .Często wykonując zdjęcie pantomograficzne, odnajdujemy zęby z niedopełnionymi kanałami po wcześniejszym leczeniu kanałowym, zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi(stanowiącymi informacje o przebiegającym stanie zapalnym w kości pod zębem).Widać je jako ciemny cień w okolicy korzenia.
Wskazania do powtórnego leczenia endodontycznego to:
- niedopełnione kanały z poprzedniego leczenia kanałowego
- zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach zębów
- ząb leczony metoda stosowana dawniej czyli amputacyjnie
- ból
Leczenie powtórne to alternatywa do usuwania zęba czy implantacji. Wiąże się z trudniejszym przebiegiem samego leczenia, bardziej czasochłonnym, jeszcze większymi umiejętnościami dentysty, z wykorzystaniem wielu urządzeń, a wreszcie na trudniejszej odbudowie końcowej po leczeniu. Rodzi to oczywiście dodatkowe koszty leczenia.
Warto spróbować uratować taki ząb, chociaż rokowania są często gorsze niż w leczeniu pierwotnym kanałowym.
Alternatywą dla leczenia Reendo jest niestety usunięcie zęba, co prowadzi do:
- przesuwania zębów okolicznych do luki
- inne wypełnienia mogą wypaść
- zęby okoliczne przejmują rolę zęba utraconego, co bardzo je przeciąża
- dziąsła ulegają obniżeniu
Warto zachować własne uzębienie jak najdłużej, to najlepszy implant!