Ortodoncja Kraków

Leczenie ortodontyczne

Pacjenci zgłaszający się na leczenie ortodontyczne mają potrzebę wyprostowania zębów.Jednak najważniejszą informacją, która jest kluczowa w podjęciu decyzji o leczeniu jest postawienie prawidłowej diagnozy.Staramy się w naszym gabinecie dokładnie przebadać naszych Pacjentów.

Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, badanie wewnątrzustne z pomiarami wstępnymi, dokładnie ustalamy powód zgłoszenia się do leczenia ortodontycznego i to, co najbardziej przeszkadza w wyglądzie oraz funkcjonowaniu samemu Pacjentowi. Lekarz dobiera odpowiednie badania.

Następna wizyta to dokładna diagnostyka i skompletowanie dokumentacji medycznej:

  • zdjęcia radiologiczne i cyfrowe
  • pobierane są wyciski na modele diagnostyczne lub wykonywane jest skanowanie wewnątrzustne
  • niekiedy konieczne jest wykonanie pogłębionej diagnostyki, jak tomografia stawów skroniowo-żuchwowych

Konieczne jest wykonanie zdjęcia bocznego głowy – cefalogramu.

Na trzeciej wizycie przedstawiany jest pacjentowi indywidualny plan leczenia. Po jego zaakceptowaniu rozpoczynamy leczenie ortodontyczne.

Do wyboru mamy:

  • aparaty stałe metalowe i estetyczne - porcelanowe lub kryształowe - takie aparaty spełniają oczekiwania Pacjenta co do estetyki wyglądu i efektywności leczenia jakiej wymagają lekarze.
  • aparaty samoligaturujące – przyspieszają efekty leczenia dzięki wykorzystaniu zjawiska zmniejszonego tarcia
  • INVISALIGN - to system nakładek dla pacjentów o wysokich wymaganiach estetycznych . Jest to nowoczesna metoda leczenia za pomocą systemu przezroczystych nakładek. Może być ona stosowana w różnych wadach i w różnym wieku. Polega na 23,5 godzinnym -całodobowym noszeniu wymiennych nakładek . Ogromna zaletą jest to,że Pacjent może ściagnąc aparat na czas higieny oraz jedzenia oraz brak lub ograniczona ilość metalowych elementów.

LECZENIE WCZESNE MŁODYCH PACJENTÓW

Bardzo ważnym elementem jest leczenie wczesne Młodych Pacjentów.

Zastosowanie takich aparatów jak: Lip Bumper, łuk językowy, przerzut podniebienny czy utrzymywacz przestrzeni, pozwala na utrzymanie miejsca dla zębów stałych podczas ich wymiany, rozbudowę łuków z wykorzystaniem naturalnej siły mięśni, czy też odtworzenie brakującego miejsca na skutek przedwczesnej utraty zębów mlecznych.

Do wyboru mamy:

  • aparaty ruchome wyjmowane: stosowane głównie u młodszych pacjentów w uzębieniu mieszanym i jako aparaty retencyjne po zakończonym leczeniu ortodontycznym
  • aparaty stałe - polegają na przyklejeniu metalowych lub ceramicznych zamków na powierzchnię zębów, do których ligaturami czyli elastycznymi gumkami przyczepiony jest łuk metalowy, dzięki któremu zęby będą się przesuwać.
  • nakładki Invisalign
  • implanty ortodontyczne – to niezwykle pomocny element poszerzający wskazania do leczenia ortodontycznego, który pozwala na skrócenie czasu jego trwania, to alternatywa dla leczenia ortopedyczno-szczękow

Ortodonta przed planowanym leczeniem wykonuje wyciski ,zdjęcie rentgenowskie i telefon cefalometryczne, określa wiek kostny dziecka i etap rozwojowy.

Dziecko przechodzi intensywny instruktaż higieniczny iTOP.

Ponieważ jedzenie ma tendencję do osadzania się na powierzchni zamków czy elementów aparatu, czyszczenie zębów musi odbywać się po każdym posiłku. Raz lub dwa razy w roku profesjonalnie czyścimy zęby. Higienistka dobiera odpowiednią szczoteczkę szczoteczki jednopęczkowe, nitki, irygatory, pasty podstawowe oraz pasty dodatkowe wzmacniające szkliwo zębów. Rozpisuje harmonogram czyszczenia odpowiednich przestrzeni w jamie ustnej, tak aby Pacjent mógł wykonać to powtarzalnie samodzielnie i skutecznie w domu.

Leczenie ortodontyczne wczesne

Wielu rodziców zastanawia się w jakim wieku przeprowadzić dziecko na konsultację ortodontyczną. W naszym gabinecie zwracamy szczególnie uwagę na zęby mleczne oraz stałe już od najmniej młodszego wieku. Wykorzystujemy potencjał wzrostu dziecka i rozwoju kości. Jest to ogromna szansa na wczesne leczenie i zapobieganie pogłębianiu się wady ortodontycznej, którą w przyszłości dużo trudniej leczyć aparatami stałymi, niekiedy bez leczenia wczesnego i czasem pozostaje tylko leczenie operacyjne.

Nieprawidłowy zgryz może powodować zaburzony rozwój ogólnorozwojowy, może wpływać na występowanie bólów głowy, nieprawidłowości w obrębie położenia języka czy pozycji żuchwy. Wypływa to w przyszłości na nasilenie i utrwalenie wady.

Działamy według zasady "eight is too late" - ósmy rok życia to za późno na diagnostykę ortodontyczna i leczenie ortodontyczne.

Jeżeli rodzice zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości, wskazaniem do konsultacji u stomatologa dziecięcego i ortodonty jest:

  • krzywe ustawienie zębów
  • zmiany w profilu twarzy dziecka
  • trudna wymowa
  • widoczne ułożenie języka podczas połykania (dziecko wsuwa język między zęby podczas połykania)
  • występowanie pewnych parafunkcji takich jak ssanie kciuka ,smoczka przez dłuższy okres
  • obgryzanie ołówka czy obgryzanie paznokci
  • zbyt wczesne wyrzynanie zębów lub zbyt późne
  • przedwczesna utrata zębów próchnica zębów
  • oddychanie przez usta bądź wszelkie inne zmiany w obrębie twarzoczaszki jest to wskazanie do konsultacji u stomatologa dziecięcego i ortodonty.

Pierwszymi aparatami ruchomymi na zębach mlecznych są aparaty wyjmowane w postaci trainerów, płyteki przedsionkowych.

Takie aparaty Dziecko samo wkłada i zdejmuje pod kontrolą Rodziców .

Aparat ruchomy wyjmowany wykonujemy po wcześniejszym dokładnym badaniu wykonaniu, wykonaniu zdjęć rentgenowskich takich jak:pantomograficzne i cefalometryczne,określa wiek kostny dziecka i etap rozwojowy.

Umawiamy się na wyciski czyli odbicie zębów w miękiej masie wyciskowej, dzięki której technik będzie widział ułożenie zębów i będzie na tej podstawie tworzyć indywidualny aparat.

Dziecko przechodzi intensywny instruktaż higieniczny iTOP.

Jedzenie ma tendencję do osadzania się na powierzchni zamków, dlatego czyszczenie zębów musi odbywać się po każdym posiłku. Raz lub dwa razy w roku profesjonalnie czyścimy zęby. Higienistka dobiera odpowiednie szczoteczki, nitki, irygatory, pasty podstawowe oraz pasty dodatkowe wzmacniające szkliwo zębów. Rozpisuje harmonogram czyszczenia odpowiednich przestrzeni w jamie ustnej, tak aby Pacjent mógł wykonać to powtarzalnie samodzielnie i skutecznie w domu.

Zakładamy aparat na wyleczone zęby mleczne oraz stałe po wcześniejszym oczyszczeniu i edukacji w zakresie higieny.

Na początku dziecko musi przyzwyczaić się do ciała obcego w jamie ustnej. Powoduje to kilkudniowe ślinienie się, które ustępuje po kilku dniach, seplenienie. Pojawi się odczucie delikatnego nacisku na niektóre zęby. Wszystkie objawy szybko mijają po paru dniach, a Dziecko przyzwyczaja się do aparatu w buzi.

Aparat wyjmowany zbudowany jest z części akrylowej - kolorowego plastiku z zatopionymi bohaterami bajek, ulubionymi kwiatami, wzorami jak samochodziki, dinozaury czy napisami związanymi z ukochaną drużyną albo hobby.

Konieczne jest noszenie takiego aparatu minimum 16 godzin na dobę, najlepiej jak najdłużej w ciągu doby.

Wizyty odbywają się co 4-6 tygodni.

Leczenie nakładkami INVISALIGN

Nakładki to aparat stały wyjmowany - to system nakładek, alignerów, system stworzony dla specjalnych sytuacji, Pacjentów, którzy mają wysokie wymagania estetyczne, ale i indywidualne potrzeby.

Nadaje się do leczenia dorosłych, a w szczególności dzieci.

Leczenie nakładkowe daje możliwości przesuwania zębów za pomocą przeźroczystych nakładek wkładanych na zęby, uzupełniany w atachmenty - doklejane niewidoczne białe kuleczki.

Leczenie wymaga 22 godzinnego przebywania w nakładkach wyjmowanych tylko do jedzenia i  czyszczenia zębów.

Zalety to:

  • estetyczne przezroczyste nakładki
  • możliwość zdejmowania do jedzenia i higieny
  • możliwość skanowania postępów leczenia


lek. stom. Małgorzata Starowicz specjalista stomatologii dziecięcej,  specjalista medycyny eststycznej

lek. stom. Małgorzata Starowicz

specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

Umów się na wizytę

W 2009 uzyskałam specjalizację ze stomatologii dziecięcej z wynikiem bardzo dobrym oraz z wyróżnieniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Od 2003 roku do 2009 roku byłam pracownikiem Oddziału Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie oraz od 2004 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym Pracowni Stomatologii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytutu Stomatologii skupiając się na pracy naukowej oraz przekazywaniu wiedzy studentom stomatologii.

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odbyłam staż w Guy’s Hospital King’s Collage w Londynie w 2002 roku.

Wśród moich zainteresowań najważniejsze miejsce zajmują leczenie w zakresie stomatologii dziecięcej z ortodoncją.Posiadam długoletnie doświadczenie w:

  • diagnostyce i wszechstronnym leczeniu dzieci w zakresie leczenia zachowawczego z profilaktyką, ortodontycznego, chirurgicznego, protetycznego
  • zabiegach stomatologii estetycznej, licówkach, bondig
  • leczenia ortodontycznego wczesnego z profilaktyką ortodontyczną
  • leczeniu nakładkowym
  • leczeniu urazów zębów
  • leczeniu endodontycznego mikroskopowego
  • leczeniu zębów z zaburzeniami szkliwa o typie niedorozwoju, MIH(hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Szczególne miejsce w mojej praktyce zajmuje stomatologia estetyczna poszerzona o zabiegi zakresu medycyny estetycznej oraz ortodoncja z profilaktyką ortodontyczną. Specjalizuję się również w odbudowie zębów po urazach oraz z zaburzeniami struktury szkliwa o typie niedorozwoju szkliwa MIH (hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Z największym zaangażowaniem leczę dzieci i dorosłych ,którzy mają obawy przed leczeniem.

Jestem autorką artykułów branżowych z zakresu stomatologii dziecięcej. Uczestniczyłam w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, którego jestem członkiem.

W 2021 roku uzyskałam dyplom studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej z wynikiem bardzo dobrym.

Celuję w zabiegi medycyny estetycznej regeneracyjnej ,bezbolesność i delikatność zabiegu.

Regularnie odbywam szkolenia, głównie z nowoczesnego leczenia ortodontycznego, biorę udział w zjazdach naukowych, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.