Higienizacja Kraków

Profilaktyka - higienizacja

Profesjonalna higienizacja jest kluczowym aspektem utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i obejmuje kilka etapów. Pierwszym etapem jest ocena stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia. Kolejnym etapem jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego z zębów i dziąseł za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak skalery ultradźwiękowe , piaskowanie oraz instrumenty ręczne. Trzeci etap to polerowanie zębów w celu usunięcia pozostałych przebarwień i wygładzenia powierzchni zębów. Na koniec pacjent jest informowany o prawidłowych praktykach higieny jamy ustnej, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

Profesjonalna higienistka przeznacza na pełny zabieg pełną godzinę, dokładnie wyjaśnia , dlaczego złogi nazębne są na powierzchniach zębów oraz w bardzo delikatny sposób przeprowadzi czyszczenie.

Skuteczną metodą utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej jest program szkoleniowy iTOP (indywidualnie trening profilaktyki jamy ustnej). Program ten uczy pacjentów, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, a także korzystać z innych narzędzi do higieny jamy ustnej, takich jak szczoteczki międzyzębowe i płyny do płukania jamy ustnej.

Program podkreśla również znaczenie zdrowej diety i stylu życia w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Higienistka dobierze odpowiedni sprzęt do utrzymania czystości jamy ustnej w domu:

 • szczoteczki soniczne, elektryczne lub manualne
 • szczoteczki jednopęczkowe
 • szczoteczki jednopęczkowe międzyzębowe
 • nitki dentystyczne
 • pasty do zębów
 • płyny do zębów

Pacjent otrzymuje przepis i listę instrumentarium oraz zostaje wyedukowany jak pielęgnować zęby i dziąsła w domu na co dzień.

Zapraszany jest ponownie do gabinetu, aby higienistka mogła sprawdzić skuteczność czyszczenia. Często zalecana jest pasta treningowa, która wybarwia osady na odpowiednio widzialny kolor, aby Pacjent wiedział, gdzie nie domywa zębów.


Istnieje kilka metod szczotkowania zębów, które można wykorzystać do utrzymania dobrej higieny jamy ustnej. Najpopularniejszą metodą jest zmodyfikowana technika Bassa, która polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i delikatnym poruszaniu szczoteczką w przód iw tył krótkimi ruchami. Inną skuteczną metodą jest technika Fonesa, która polega na szczotkowaniu zębów i dziąseł okrężnymi ruchami. Zalecana jest dla dzieci.

Podsumowując, profesjonalna higienizacja i właściwe praktyki higieny jamy ustnej są niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej. Program szkoleniowy iTOP i różne techniki szczotkowania mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej i zapobieganiu problemom z zębami.


lek. stom. Małgorzata Starowicz specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

lek. stom. Małgorzata Starowicz

specjalista stomatologii dziecięcej, specjalista medycyny eststycznej

Umów się na wizytę

W 2009 uzyskałam specjalizację ze stomatologii dziecięcej z wynikiem bardzo dobrym oraz z wyróżnieniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Od 2003 roku do 2009 roku byłam pracownikiem Oddziału Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie oraz od 2004 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym Pracowni Stomatologii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytutu Stomatologii skupiając się na pracy naukowej oraz przekazywaniu wiedzy studentom stomatologii.

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odbyłam staż w Guy’s Hospital King’s Collage w Londynie w 2002 roku.

Wśród moich zainteresowań najważniejsze miejsce zajmują leczenie w zakresie stomatologii dziecięcej z ortodoncją.Posiadam długoletnie doświadczenie w:

 • diagnostyce i wszechstronnym leczeniu dzieci w zakresie leczenia zachowawczego z profilaktyką, ortodontycznego, chirurgicznego, protetycznego
 • zabiegach stomatologii estetycznej, licówkach, bondig
 • leczenia ortodontycznego wczesnego z profilaktyką ortodontyczną
 • leczeniu nakładkowym
 • leczeniu urazów zębów
 • leczeniu endodontycznego mikroskopowego
 • leczeniu zębów z zaburzeniami szkliwa o typie niedorozwoju, MIH(hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Szczególne miejsce w mojej praktyce zajmuje stomatologia estetyczna poszerzona o zabiegi zakresu medycyny estetycznej oraz ortodoncja z profilaktyką ortodontyczną. Specjalizuję się również w odbudowie zębów po urazach oraz z zaburzeniami struktury szkliwa o typie niedorozwoju szkliwa MIH (hypomoneralizacja siekaczowo-trzonowcowa)

Z największym zaangażowaniem leczę dzieci i dorosłych ,którzy mają obawy przed leczeniem.

Jestem autorką artykułów branżowych z zakresu stomatologii dziecięcej. Uczestniczyłam w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, którego jestem członkiem.

W 2021 roku uzyskałam dyplom studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej z wynikiem bardzo dobrym.

Celuję w zabiegi medycyny estetycznej regeneracyjnej ,bezbolesność i delikatność zabiegu.

Regularnie odbywam szkolenia, głównie z nowoczesnego leczenia ortodontycznego, biorę udział w zjazdach naukowych, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.